Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Maj 2009

2009-05-29 14:23
Jest już w sieci nowe "Na Tropie" a w nim:

Zaplanuj wakacyjne podróże
Europejski wybór!
Zlot Drużynowych 2009
Velocipéd 2009

Tego, co on zrobił, nie mogłem powtórzyć. Ale nie mogłem też nie wziąć pod uwagę jego wskazówek, porad i argumentów, o których pisał. Tak było łatwiej – zabrałem więc książkę i po prostu wiedziałem, jak, gdzie, po co, kiedy. Dzięki książce wiedziałem, co robić. Jak podróżować z lekturą Filip Springer

Wielu ludzi wychodzi z założenia, że skoro najdalsza podróż jest marzeniem, to na pewno nie uda nam się jej odbyć. Bo marzenia przecież się nie spełniają. Ale ja uważam, że marzenia się spełniają. Kiedyś moim marzeniem były dalekie podróże. I zacząłem podróżować. Teraz marzę, by móc się z tego utrzymać. Wojtek Marzec w rozmowie z Moniką Marks

Jedyna szansa, żeby się jeszcze uratować, to odcięcie się od degenerujących się starych struktur. Odcięcie polegające na zasadniczym zakwestionowaniu całego dotychczasowego modelu działania. Trwonienie tych resztek energii, które jeszcze harcerstwu pozostały, na sztuczne podtrzymywanie nieefektywnej organizacji nie ma zwyczajnie sensu. Paweł Dobosz o potrzebie oddolnej inicjatywy.

Remiza stała na końcu wsi i już po kilku minutach zaczęła rozbrzmiewać raźnym przytupywanie i rytmami tak bliskimi sercu. I od razu, jak to na weselu, sztuka wysoka mieszać się zaczęła z tą nieelitarną, ale szczerą. Zaczęły się przyśpiewki... Wojtek Pietrzczyk w najbardziej metafizycznej przygodzie Ostatniego Skauta.


Ponad to:

Porozmawiaj z wiejskim plotkarzem
W pułapce harcregulaminów
Poznaj prywatna korespondencję redaktorów Na Tropie.

NIE ZWLEKAJ BĄDŹ NA TROPIE
www.natropie.zhp.pl

pwd. Magdalena Grześkowiak
szefowa promocji "Na Tropie"
2009-05-27 11:16
Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego poszukuje specjalisty ds. pozyskiwania środków

Wymagania:

- wykształcenie wyższe lub w trakcie studiów,
- umiejętność analizowania możliwości aplikowania o środki unijne oraz krajowe pod kątem działań realizowanych przez ZHP, 
- doświadczenie w pisaniu wniosków o dofinansowanie projektów,
- udokumentowane doświadczenie w skutecznym aplikowaniu o środki z funduszy unijnych
i krajowych,
- praktyczna wiedza nt. działalności i struktury ZHP,
- znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym czytanie warunków konkursów oraz przygotowywanie wniosków projektowych w języku angielskim,
- samodzielność, rzetelność, skrupulatność i dobra organizacja pracy.

Mile widziane:
- znajomość zasad sporządzania analiz finansowych, biznesplanów, studiów wykonalności itp.,
- znajomość źródeł dofinansowania projektów inwestycyjnych,
- doświadczenie w pisaniu projektów inwestycyjnych.
 
Oferujemy:
- inspirującą pracę w ogólnopolskiej organizacji pozarządowej aktywnej w strukturach międzynarodowych,
- ciekawe zadania,
- umowę o pracę.

Zgłoszenia prosimy przesyłać w terminie do 20 czerwca 2009 r. pod adresem: Naczelnik ZHP,
ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa. Rozmowy z kandydatami odbędą się 29 i 30 czerwca 2009 r.

 

Karolina Dorożała
dyrektor finansowy GK ZHP
W dniach 6-7 czerwca 2009 r. odbędzie się Harcerska Ogólnopolska Pielgrzymka Dziękczynna. Program pielgrzymki wynika z duchowego wymiaru i przykładu życia naszego błogosławionego patrona. Pielgrzymka jest czasem refleksji, modlitwy i duchowego pogłębienia przez rozważanie Słowa Bożego i udziału w sakramentach świętych. Zgłaszając swoją gotowość do udziału w pielgrzymce, zobowiązujemy się do realizacji przygotowanych punktów programu.
files/glowna/2009/wicek-plakietka_kolor1Q-sm.jpg
W pielgrzymce mogą brać udział członkowie wszystkich organizacji harcerskich; grupy harcerskie wraz z pełnoletnim opiekunem, a w wyjątkowych sytuacjach pojedynczy pełnoletni członkowie organizacji harcerskich oraz osoby wcześniej zgłoszone indywidualnie.
Uczestnicy przyjeżdżający ze spotkania z Lednicy mogą skorzystać z noclegu lub zgłosić się przed uroczystością w Sanktuarium do komendy pielgrzymki.
Grupy seniorów chętne do udziału w pielgrzymce samodzielnie organizują sobie miejsca noclegowe.

Zgłoszenia należy przesyłać do 3 czerwca 2009 r. (termin nieprzekraczalny) pod adresem:
Główna Kwatera ZHP; ul. M. Konopnickiej 6; 00–491 Warszawa lub elektronicznie: kapelan@zhp.pl .

Szczegóły dotyczące wpisowego oraz szczegółowy program pielgrzymki dostępny jest na stronie: silniduchem.zhp.pl

phm. Magdalena Suchan

kierownik Wydziału Promocji GK ZHP


W dniach 22-24 maja 2009 r. po raz czternasty ponad 400 harcerek i harcerzy  z siedemnastu chorągwi ZHP uczestniczyło w duchowym spotkaniu Związku Harcerstwa Polskiego podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę.

files/glowna/2009/09-05-konf-k.budzinski 174-sm.jpgW sobotni poranek po apelu na polu biwakowym na Jasnej Górze wszyscy pielgrzymi zebrali się w sali o. Kordeckiego na konferencji "Olga i Andrzej Małkowscy - siła autorytetu", by podsumować Rok Olgi i Andrzeja Małkowskich. Wśród gości znalazła się wnuczka Małkowskich, Tina Małkowska.

Następnie harcerze i harcerki udali się na różnorodne zajęcia. Szczególna popularnością cieszyło się spotkanie „O modlitwie na wyjazdach”, podczas którego charyzmatyczny ks. phm. Andrzej Parusiński - kapelan Hufca Częstochowa - zgromadził w namiocie ponad 30 osób i porwał ich wszystkich do gorącej rozmowy. W programie nie zabrakło również czuwania oraz czasu na rozmowę z kapelanem ZHP, ks. phm. Ronaldem Rafałem Kasowskim.


W niedzielę odbyła się uroczysta msza święta, podczas której z rąk hm. Małgorzaty Sinicy, naczelniczki ZHP oraz hm. Adama Massalskiego, przewodniczącego ZHP, uhonorowano biskupa polowego wojska polskiego gen. Tadeusza Płoskiego honorowym wyróżnieniem NIEZAWODNEGO PRZYJACIELA – symboliczną laską skautową.

Pielgrzymka na Jasna Górę była jedną z tegorocznych form przygotowujących Związek Harcerstwa Polskiego do pieszej symbolicznej 100-kilometrowej pielgrzymki ze Spały do Częstochowy w sierpniu 2010 r. - roku stulecia harcerstwa.
Komendantem pielgrzymki był hm. Adrian Staroniek, komendant Hufca Częstochowa, zaś duchowo nad pielgrzymami czuwał ks. phm. Ronald Rafał Kasowski, naczelny kapelan ZHP.


phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP
2009-05-23 23:29
23 maja w Częstochowie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Główną Kwaterę ZHP oraz Muzeum Harcerstwa „Olga i Andrzej Małkowscy - siła autorytetu”, podczas której został podsumowany rok 2008, przez Senat RP uchwalony jako rok założycieli Harcerstwa. W trakcie konferencji nie zabrakło czasu na rozmowę o autorytetach oraz na rozdanie nagród laureatom konkursów o druhnie Oldze i druhu Andrzeju.

files/glowna/2009/09-05-konf-m.suchan 077- sm.jpgWśród uczestników konferencji mieliśmy przyjemność gościć senatora prof. hm. Kazimierza Wiatra, byłego przewodniczącego ZHR. Honorowym gościem była phm. Tina Małkowska - wnuczka Olgi i Andrzeja. Blisko 400 uczestników konferencji i trwającej równolegle Pielgrzymki ZHP na Jasna Górę zasłuchało się w opowieść wnuczki Małkowskich na temat trudności, z jakimi musieli się zmagać jej dziadkowie, dając nam do zrozumienia, że my, będąc spadkobiercami ich idei, musimy być wytrwali w naszym „zmienianiu świata na lepsze”. Wzruszającą opowieść druhny Tiny można podsumować  parafrazując jedną z jej ważnych wypowiedzi: „ZHP jest wyjątkowe. ZHP jest w Polsce i poza jej granicami. Jest wszędzie. Takie samo”.

Uczestników konferencji powitała naczelnik hm. Małgorzata Sinica, mówiąc o tym, jak trudno w obecnych czasach o autorytety. Przewodniczący ZHP, senator RP prof. hm. Adam Massalski, przybliżył uczestnikom konferencji ideę obchodów Roku Olgi i Andrzeja Małkowskich. Głos zabrał również prof. hm. Kazimierz Wiatr. W pozostałych referatach wskazano na ślady Małkowskich w Zakopanem i w Tarnowie oraz przybliżono wagę działalności druhny Oleńki w Cisowym Dworku.

Na zakończenie dyrektor Muzeum Harcerstwa hm. Katarzyna Traczyk podsumowała konferencję i zaprosiła zebranych do obejrzenia wystawy zdjęć i materiałów Muzeum Harcerstwa oraz środowisk harcerskich z obchodów Roku Olgi i Andrzeja Małkowskich.

files/glowna/2009/09-05-Konf-Kaja-DRAG 089-sm.jpg


phm. Magdalena Suchan

kierownik Wydzialu Promocji GK ZHP

foto:
pwd. Kaja Drąg
phm. Magdalena Suchan
2009-05-17 23:13
Związek Harcerstwa Polskiego istnieje i od blisko stu lat zmienia świat na lepszy. Ale czy ktokolwiek o tym wie?

Przez dwa dni, 16 i 17 maja, ponad trzydzieści instruktorek i instruktorów ZHP z całej Polski uczestniczyło w szkoleniu na temat promocji, które zorganizowała w Warszawie Centralna Szkoła Instruktorska ZHP.
W programie nie zabrakło podstaw skutecznej promocji, konstruowania przekazu promocyjnego, zasad dobrej kreacji i zasad graficznych w reklamie. W sobotę zajęcia trwały do północy i były (także o późnej porze) niezwykle kreatywne, zaś materiał, który powstał, stanie się zapewne podstawą do opracowywanych kampanii wizerunkowych ZHP w hufcach i chorągwiach.

files/glowna/2009/09w.promocyjne_fot.M.Suchan 108-sm.jpg
Niedzielne zajęcia odbyły się w studio radiowym, gdzie uczestnicy szkolenia mieli okazję spróbować swoich sił także przed kamerą oraz uczyli się podstaw konstruowania komunikatu prasowego.

Warsztaty przygotowane przez UPC Polska o programach „Akademia @-seniora” i Akademia „Bezpieczeństwo w sieci” cieszyły się dużym zainteresowaniem podczas spotkania na temat programu ZHP w Załęczu, dlatego też instruktorzy Wydziału Promocji GK postanowili je powtórzyć, uzupełniając tematykę szkolenia. W niedzielne popołudnie wszyscy chętni  wzięli udział w zajęciach na temat bezpiecznego internetu i edukacji obsługi komputera przez osoby w wieku 50+.

Tytułowe hasło powstało podczas zajęć – zadaniem uczestników było wymyślenie claimu (sloganu firmy). To było jednym z lepszych.

phm. Magdalena Suchan

kierownik Wydziału Promocji GK ZHP

files/glowna/2009/09w.promocyjne_fot.M.Suchan 11-sm.jpg

Przypominamy, że tylko do końca maja możecie zgłaszać chęć swojego udziału w tegorocznym LAS, czyli Letniej Akcji Szkoleniowej. Udział w LAS to świetna okazja do skorzystania z prowadzonych przez specjalistów warsztatów, które poszerzą Waszą wiedzę i umiejętności w zakresie instruktorskim, zawodowym lub zwyczajnie życiowym. Szansa podpatrzenie ciekawych pomysłów do wykorzystania w hufcu czy chorągwi. Pamiętajcie, sami podejmiecie decyzję, z których warsztatów chcecie skorzystać! Podczas LAS odbędzie się szereg spotkań z wybitnymi osobowościami, które opowiedzą o świecie swych pasji, sukcesów i życiowych doświadczeń. Podczas LAS możecie też wziąć udział w instruktorskich dyskusjach na tematy trudne i nurtujące naszą kadrę.

Na LAS znajdziecie wiedzę, przygodę, inspirację, intelektualne wyzwania i złapiecie wiatr w żagle.


Liczba miejsc na każdym warsztacie jest ograniczona! Już dziś wejdź na stronę www.las.zhp.pl i wyślij swoje zgłoszenie na LAS lub Zlot Harcmistrzów !


Prześlij link do strony LAS instruktorom ze swojego hufca lub chorągwi, może też z chęcią się do nas przyłączą. Niech to będzie miejsce naszych spotkań.

Weź swoich drużynowych i przeżyjcie wspólną przygodę w Małeczu!


Kształceniowa Przygoda. W środku lasu.

Zespół i wyzwania. Indywidualne ścieżki rozwoju.

Gra pełna emocji. Wieczorne dyskusje.

Dołącz do nas - wejdź w LAS!

 

hm Jolanta Kreczmańska

członkini GK ds. pracy z kadrą i kształcenia
Od 9 do 10 maja w Warszawie w siedzibie Głównej Kwatery ZHP odbyło się pierwsze od wielu lat wspólne spotkanie przedstawicieli organizacji harcerskich działających poza granicami Polski - ZHP działającego poza granicami Kraju, ZHP na Litwie, RSZ „Harcerstwo” na Białorusi, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz ZHP i ZHR.

Inspiracją do tego spotkania było węgiersko-polskie seminarium organizacji działających w Polsce i na Węgrzech oraz na emigracji i w krajach sąsiednich (w przypadku Węgrów – na Słowacji, w Rumunii i w Serbii, w przypadku Polaków – na Litwie, Białorusi, Ukrainie) zorganizowane przez Forum Węgierskich Organizacji Skautowych. Węgrzy podzielili się wtedy swoimi doświadczeniami, zauważono wiele wspólnych problemów, Polacy postanowili skorzystać z tych doświadczeń. 

Tematem warszawskiego spotkania była wymiana informacji o aktualnej sytuacji w poszczególnych krajach i organizacjach, a także rozmowa o możliwościach zacieśnienia współpracy i wymiany doświadczeń, a w przyszłości stworzenia wspólnej reprezentacji harcerstwa polskiego.

Podczas spotkania poszczególne delegacje zaprezentowały stan swoich organizacji, strukturę, ważne przedsięwzięcia oraz problemy, jakie napotykają w codziennej działalności. Wiele uwagi poświęcono temu, co zdaniem organizacji działających poza Polską utrudnia im współpracę z harcerstwem w kraju, czyli o braku porozumienia pomiędzy ZHP i ZHR, w tym kwestii związanych z prawem do Krzyża Harcerskiego.

Uczestników spotkania przyjął w sobotę 9 maja marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Pan marszałek podziękował rodakom mieszkającym za granicą za kultywowanie polskości, zapewnił o swojej życzliwości i gotowości do pomocy, a także zachęcił organizacje harcerskie spoza Polski do stworzenia i przekazania katalogu spraw i problemów, które utrudniają im funkcjonowanie. Gościem spotkania był przedstawiciel skautingu węgierskiego druh Laszlo Szubert, który przekazał pozdrowienia od obradującego w tym samym czasie Forum Węgierskich Organizacji Skautowych i przekazał – wspólnie z przewodniczącym Harcerstwa Polskiego na Ukrainie - informację o przygotowaniach do następnego węgiersko-polskiego seminarium we Lwowie w październiku br., którego gospodarzem będzie HP na Ukrainie.

Przedstawiciele obecnych na spotkaniu organizacji przyjęli dokument, w którym:
- wyrazili gotowość do tworzenia wspólnej reprezentacji,
- wezwali władze organizacji harcerskich do usunięcia wszelkich przeszkód uniemożliwiających proces tworzenia wspólnej reprezentacji,
- zdecydowali o rozpoczęciu prac nad wymianą doświadczeń w zakresie kształcenia,
- przyjęli termin następnego spotkania (przy okazji spotkania polsko-węgierskiego – propozycja 23-25 października 2009 r.),
- zwrócili się do Forum Węgierskich Organizacji o przedstawienie dokumentów regulujących pracę forum, w celu przemyślenia własnych rozwiązań,
- wyrazili wdzięczność za opiekę Państwa polskiego oraz przyjęli ofertę marszałka Sejmu RP dotyczącą opracowania katalogu rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie organizacji harcerskich poza granicami kraju.

Ze strony ZHP w spotkaniu uczestniczyli: naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, członek Głównej Kwatery - komisarz zagraniczny hm. Rafał Bednarczyk, członkini GK hm. Emila Kulczyk, kierowniczka zespołu WZA GK ZHP ds. współpracy z harcerstwem polskim za granicą hm. Halina Jankowska.
 
hm. Halina Jankowska
kierowniczka zespołu WZA GK ZHP
ds. współpracy z harcerstwem polskim za granicą
2009-05-11 12:53
Od 9 do 10 maja w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Perkoz” w Waszecie k. Olsztynka obradowała na swoim  XIX posiedzeniu plenarnym Centralna Komisja Rewizyjna ZHP.

Gośćmi posiedzenia byli naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, zastępca naczelnika hm. Krzysztof Budziński i skarbnik hm. Przemysław Marchlewicz. Podczas posiedzenia przyjęto m.in. stanowisko w sprawie projektu Statutu ZHP przedstawionego przez komisję statutowo-regulaminową Rady Naczelnej ZHP w kwietniu 2009 r. Stanowisko można przeczytać na stronie:

http://dokumenty.zhp.pl/235_strona_glowna-viii.uchwaly,_decyzje,_stanowiska_wladz_naczelnych_zhp-centralna_komisja_rewizyjna_zhp-stanowiska-2009

hm. Halina Jankowska
Nieśmy płomień braterstwa…
Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
(J 28, 20b)


Hasłem przewodnim majowej pielgrzymki będą dwa zdania: pierwsze zaczerpnięte z tegorocznego programu pracy harcerskiej: „Nieśmy płomień braterstwa…” oraz drugie z Ewangelii według św. Jana: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.” (J 28, 20b)

Każdy z nas doświadcza tego, na co dzień, z jakim wysiłkiem i jak mozolnie buduje się więzi autentycznej przyjaźni a tym bardziej więzi braterstwa. Dlatego potrzeba nam nadziei, której źródłem jest Bóg. Słowa, zatem Pana Jezusa zapewniające o Jego obecności pośród nas dają przekonanie, że każdy nasz wysiłek w trosce o dobro jest mocą i łaską Boga podtrzymywany. Nasza obecność w Jasnogórskim Sanktuarium przed obliczem Matki Bożej stanie się także wyrazem naszej wiary i okazją do poszukiwania wśród doświadczeń codziennego życia tego, co składa się na osobiste odniesienie względem Pana Boga. Doświadczenie żywej wiary prowadzi do odkrycia Chrystusa w Ewangelii i przez Ewangelię, po to abyśmy w świecie mogli zostać Jego uczniami, a więc świadkami miłości Boga. Obecnie, gdy tak wielu ludzi sprowadza wiarę do osobistego, czy wręcz prywatnego wymiaru życia, Kościół zachęca nas abyśmy nasze odkrywanie relacji względem Stwórcy traktowali, jako przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem. W świetle Bożej Miłości poznajemy prawdę o sobie ta, zaś prowadzi nas do prawdy o bliźnim. Ewangelia Jezusowa odsłania nam pełny obraz człowieka, a więc naszą wielkość i słabość jednocześnie. Bóg w Jezusie Chrystusie najpełniej pokazał nam, jak pośród świata odkryć i zasmakować pełnej prawdy o niepowtarzalności życia każdego z nas.

W dniach 22-24 maja 2009 r. po raz czternasty  prawie 1000 harcerek i  harcerzy  z siedemnastu chorągwi ZHP z całego kraju będzie uczestniczyć w  miedzy innymi w:

-    zajęciach  programowych, przygotowujących założenia do pieszej symbolicznej 100 - kilometrowej pielgrzymki ze Spały do Częstochowy w sierpniu 2010 r. – Roku Stulecia Harcerstwa
- warsztatach (z piosenką religijną, o modlitwie na wyjazdach, wychowanie duchowe, pieśń religijna w harcerskim życiu).
- grze terenowej
- wspólnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu
- Apelu Jasnogórskim
- Drodze Krzyżowej na Wałach 
- Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej

Zgłoszenia i pytania proszę przesyłać do 15 maja 2009r. na adres:
        Komendy Hufca ZHP Częstochowa, ul. Wilsona 34,  42-200 Częstochowa
        lub na adres hufiec@czestochowa.zhp.pl

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

ks. phm. Ronald Rafał Kasowski
Naczelny Kapelan ZHP

hm. Adrian Staroniek
komendant Pielgrzymki ZHP
komendant Hufca Częstochowa
23 maja  na Jasnej Górze odbędzie się Konferencja „Olga i Andrzej Małkowscy - siła autorytetu” , zorganizowana z okazji podsumowania Roku Olgi i Andrzeja Małkowskich. Gościem honorowym konferencji będzie druhna phm. Tina Małkowska

Program konferencji:

10.00              rejestracja uczestników konferencji
10.30-10.45     hm. Małgorzata Sinica – naczelnik ZHP - rozpoczęcie konferencji, powitanie uczestników   
10.45-11.00     prof. hm. Adam Massalski - przewodniczący ZHP -  „O idei obchodów Roku Olgi i Andrzeja Małkowskich”
11.00-11.20     phm. Tina Małkowska - wystąpienie wnuczki Olgi i Andrzeja Małkowskich
11.20-11.35     phm. Anna Radziejowska-Hilchen - „Dworek Cisowy - prekursor w metodzie wychowawczej”
11.35-11.50     hm. Małgorzata Jarosińska - „Podkarpackie ślady Andrzeja  Małkowskiego”
11.50-12.00     przerwa
12.00-12.20     Lesław Dall - „Ścieżki zakopiańskie Olgi i Andrzeja Małkowskich”
12.20-12.55     phm. Marek Popiel - „Tarnowskie ślady Andrzeja Małkowskiego”
12.55 -13.20    pwd. Anna Wittenberg - „Mój autorytet w Związku Harcerstwa Polskiego”
13.20-14.30   praca w grupach:
Drużyna -       pwd. Anna Wittenberg - drużynowa 40 Gromady   Zuchowej, Hufiec Warszawa Mokotów,
Hufiec -          hm. Adrian Staroniek - komendant Hufca  ZHP Częstochowa,
Chorągiew -    hm. Anna Peterko - zastępczyni komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP,
Związek -       hm. Małgorzata  Sinica - naczelnik ZHP
14.30-15.00   hm. Katarzyna Traczyk - dyrektor Muzeum Harcerstwa + podsumowanie konferencji
15.00               obiad
17.00              Msza św.Imprezy towarzyszące:
Wystawa zdjęć i materiałów środowisk harcerskich z obchodów Roku Olgi i Andrzeja Małkowskich
Wręczenie nagród laureatom konkursów zorganizowanych w ramach obchodów


Zgłoszenia i pytania proszę przesyłać do 15 maja 2009r. na adres:
        Komendy Hufca ZHP Częstochowa, ul. Wilsona 34,  42-200 Częstochowa  z dopiskiem „Konferencja”
        lub na adres hufiec@czestochowa.zhp.pl

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP
Informujemy, że zgodnie z Uchwałą Głównej Kwatery nr 190/2009 z dnia 22 kwietnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie jachtów przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP Zespół Armatorski „Zawisza Czarny” w Gdyni  istnieje możliwość zakupu pozostających w  dyspozycji  Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni:

 
- jachtu S/Y „ALDIS”, rok produkcji 1970, w cenie nie mniejszej niż 9 000, 00 zł /słownie: dziewięć tysięcy złotych/ netto wraz z łożem w cenie nie mniejszej niż      2 000,00 zł /słownie: dwa tysiące złotych/ netto

- jachtu S/Y „KOSZAŁEK”, rok produkcji 1976, w cenie nie mniejszej niż 9 000, 00 zł /słownie: dziewięć tysięcy złotych/ netto

 
Sprzedaż odbędzie się w zgodzie z zasadami dotyczącymi sprzedaży ruchomości w ZHP, określonymi w uchwale Głównej Kwatery ZHP nr 167/2005 z dnia 20 kwietnia 2005 r. a w szczególności z zapisami § 4 tej uchwały.

 
hm. Krzysztof BUDZIŃSKI
zastępca naczelnika ZHP ds. organizacyjnych i zarządzania
Zgodnie z wcześniejszą informacją GK ZHP opracowała kalendarz rat zwrotu odpłatności dla patroli, które wycofały się z kontyngentu po podniesieniu odpłatności przez komendę kontyngentu.

GK ZHP zwróci odpłatność za udział w kontyngencie w ratach:

  • rata 400 zł płatne do 31 maja 2009
  • rata 600 zł płatne do 30 czerwca 2009

Prosimy patrolowych o przesłanie numerów kont bankowych, na które powinny być dokonane przelewy rat odpłatności za RoverWay.

CZUWAJ!
hm. Rafał Bednarczyk
komisarz zagraniczny ZHP
Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto to jest nadal mało popularne wśród Polaków, dlatego też rokrocznie zuchy, harcerki, harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego starają się to zmienić ciekawymi happeningami, do udziału w których zapraszają mieszkańców miast w całej Polsce.

W Warszawie na placu Zamkowym miały miejsce centralne uroczystości Święta Flagi, w których wzięła udział naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, członek Głównej Kwatery ds. programu hm. Emilia Kulczyk-Prus oraz drużyna sztandarowa Związku Harcerstwa Polskiego, składająca się z harcerek i harcerzy z hufców ZHP: Tuchola, Toruń i Łódź-Polesie. Drużyna sztandarowa wraz ze sztandarem Związku Harcerstwa Polskiego podczas uroczystości zajęła zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym, stanowiąc jeden z pododdziałów reprezentacyjnych służb mundurowych, stając w równym szeregu z wojskami lądowymi, morskimi, policją i strażą graniczną.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości harcerki i harcerze z drużyny sztandarowej rozdawali przechodniom biało-czerwone wstązki, przypominając o Święcie Flagi.

W całej Polsce, z okazji Święta Flagi, miały miejsce festyny, rajdy i happeningi. Wśród nich warto wspomnieć o tradycyjnym już dla łodzian rozwijaniu wraz z przechodniami 123-metrowej flagi na ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi. Happening ten stanowił zaledwie fragment całodziennego festynu, zorganizowanego przez Chorągiew Łódzką ZHP. Ciekawą inicjatywą okazał się towarzyski mecz w piłce nożnej pomiędzy służbami mundurowymi a samorządowcami, radnymi, harcerzami i duchownymi zorganizowany w Białymstoku przez Chorągiew Białostocką ZHP.


phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP
Uchwałą nr 198/2009 z 30 kwietnia Główna Kwatera ZHP podjęła decyzję o uzupełnieniu składu przez wybór nowego członka oraz wybór skarbnika ZHP.

Przyjęto rezygnację phm. Zbigniewa Popowskiego z funkcji Skarbnika ZHP i z członkostwa w Głównej Kwaterze. Na funkcję Skarbnika ZHP powołano dotychczasowego członka GK ZHP hm. Przemysława Marchlewicza. Skład GK uzupełniono o hm. Rafała Bednarczyka - komisarza zagranicznego i pełnomocnika Naczelnika do spraw wsparcia zarządzania.

Uchwała wchodzi w życie 6 maja 2009 r.

phm. Adam Zawadzki
rzecznik prasowy ZHP