Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Czerwiec 2009

2009-06-19 12:23
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia programu Familijny Informator Kulturalny, w  sobotę 20 czerwca o godzinie 16.20 w programie TVN Warszawa, poświęconego działalności Muzeum Harcerstwa w Warszawie.

Program został zrealizowany w salach ekspozycyjnych naszego muzeum, w Świątyni Egipskiej w Łazienkach Królewskich, podczas  lekcji muzealnej, pt. „Harcerskie Dekady. Ruch Skautowy na ziemiach polskich w latach 1910 – 1921…”, przeprowadzonej przez druhnę doktor  Julię Tazbir. W zajęciach wzięli udział harcerze z Hufca Legionowo im. Szarych Szeregów „Rój – Tom” z XVII Drużyny Harcerskiej „Kamyki”.


files/glowna/2009/mh-sm.jpgMuezum Harcerstwa

w serwisie umieściła
phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP
Jeżeli jeszcze chcesz zgłosić się na tegoroczny LAS, skorzystaj z oferty LAS MINUTE i weź udział w udział w polowaniu na ostatnie wolne miejsca. Tylko w najbliższy weekend 20-21.06. wejdź na stronę las.zhp.pl i zgłoś swój udział. To Twoja ostatnia szansa, aby koniec sierpnia spędzić w gronie instruktorów z całej Polski, podpatrzeć ciekawe pomysły do wykorzystania w hufcu czy chorągwi i naładować akumulatory na kolejny rok!

Na LAS znajdziecie wiedzę, przygodę, inspirację, intelektualne wyzwania i złapiecie wiatr w żagle.

Koniecznie prześlijcie też link do strony LAS instruktorom ze swojego hufca lub chorągwi, może też z chęcią się do nas przyłączą. Niech to będzie miejsce naszych spotkań.

Jeśli nie masz z kim zostawić dzieci, albo nie masz jak dojechać - rozwiązania znajdziesz na stronie LAS.


Komenda LASu
http://las.zhp.pl/
2009-06-14 16:15
warsztaty
Związek Harcerstwa Polskiego i Fundacja "Nowe Media" od 13 do 14 czerwca zorganizowały warsztaty dla animatorów Młodzieżowej Akcji Multimedialnej.

files/glowna/warsztaty.jpgJak rozwijać dziennikarskie zainteresowania i zachęcać do współtworzenia nowych mediów? Podnosić standardy dziennikarstwa i edukować twórczo młodzież? Propagować wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz stosować nowatorskie rozwiązań w edukacji medialnej ? - na te i wiele innych pytań próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy dwudniowych warsztatów.

Głównym adresatem projektu Młodzieżowej Akcji Multimedialnej jest młodzież szkolna (gimnazjalna i licealna) w wieku 13-19 lat oraz uczestnicy wszelkich grup (także nieformalnych) i stowarzyszeń, którzy chcą przygotowywać własną gazetę na zasadach obowiązujących w programie. Projekt prowadzony jest w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi.
Uczestnicy Projektu MAM mają możliwość bezpłatnego korzystania z:  
- Portalu mam.media.pl
- Wirtualnych narzędzi do tworzenia QMAMÓW, czyli gazetek szkolnych nowej generacji (e-gazetek)
- Bezpłatnych warsztatów dziennikarskich


Już dziś zapraszamy na kolejne zajęcia warsztatowe podczas XXXVIII Ogólnopolskiego Zlotu Grunwaldzkiego oraz III Ogólnopolskiego Zlotu Drużynowych.

phm. Adam Zawadzki
rzecznik prasowy ZHP

files/glowna/warsztaty 2.jpgW dniach 13-14 czerwca br. w Stanicy Harcerskiej w St. Briavels w Walii, odbędzie sie trzeci (ostatni z zaplanowanych) turnus/kurs dla przewodników, podharcmistrzów i harcmistrzów przebywających na terenie Wielkiej Brytanii i zainteresowanych współpracą z ZHP poza granicami kraju. W czasie tego spotkania odbędzie się konferencja instruktorska.

Podobnie jak to bylo w miesiacach ubiegłych, Komenda Chorągwi Harcerzy ZHP pgK w Wielkiej Brytanii serdecznie zaprasza instruktoroów ZHP do spotkania i włączenia się w prace harcerską na terenie Wielkiej Brytanii. Chętni do udziału w tym spotkaniu proszeni są o przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy: zhp@hotmail.co.uk do hm. Krzysztofa Jasińskiego, referenta do spraw kontaktów z Polonią Komendy Chorągwi Harcerzy ZHP pgK w Wielkiej Brytanii.
Korzystając z okazji zapraszamy chętnych na kurs drużynowych ZHP pgK, który rozpocznie się w Wielkiej Brytanii w pierwszy weekend października - o miejscu poinformujemy w późniejszym terminie.

hm. Rafał Bednarczyk
komisarz zagraniczny ZHP
Dnia 7 czerwca wszyscy pełnoletni obywatele Rzeczpospolitej mają szansę na wybranie posłów – naszych przedstawicieli w Unii Europejskiej. Mamy tę szansę i my – członkowie ZHP, którzy ukończyli 18 lat. Dla nas, którzy do światowych i europejskich struktur skautowych wchodziliśmy wiele lat przed przyjęciem Polski do Unii, akt wyborczy nabiera dodatkowego wymiaru. Mamy większe niż inni doświadczenie. Dobrze wiemy, jakie znaczenie dla naszej Ojczyzny, w tym dla naszej młodzieży, wnosi obecność Polski w strukturach europejskich. Wszyscy też wiemy, jak ważne też jest, by w Brukseli  reprezentowali nas mądrzy, uczciwi, odpowiedzialni posłowie, tacy, którzy na pewno nie zawiodą naszych oczekiwań.

Dlatego akt głosowania 7 czerwca jest dla nas wszystkich bardzo ważny.

Druhny i Druhowie, weźmy udział w wyborach, wybierzmy w najbliższą niedzielę, wraz ze swoimi rodzinami, swoimi przyjaciółmi i sąsiadami, swojego europosła. To nasz obywatelski, ale także harcerski obowiązek. 

Czuwaj!

hm. Małgorzata Sinica
naczelnik ZHP
Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 28 maja 2009 odszedł na Wieczną Wartę harcmistrz Władysław Gut.

Urodzony 27 stycznia 1942 roku w Rawie Ruskiej, mgr geografii, kartograf, działacz społeczny, harcmistrz od 1966 roku (od 1977 hm PL). Służbę instruktorską rozpoczął w 1957 roku. W latach 1958 - 1970 był instruktorem Komendy Hufca, pełniąc m.in. funkcje członka Rady Hufca, przewodniczącego Komisji Instruktorskiej Hufca, przewodniczącego Kręgu Instruktorskiego. Od 2.03.1969 r. do 21.02.1971 r. wchodził w skład Rady i Komendy Hufca, pełniąc funkcję zastępcy komendanta. Od 8.11.1975 r. do 19.01.1985 r. był członkiem Rady Chorągwi Wrocławskiej, pełniąc od 8.11.1975 r. do 29.04.1982 r. funkcję komendanta Chorągwi. W latach 1977 - 1989 był członkiem Rady Naczelnej ZHP, pełniąc w latach 1985 - 1989 funkcję zastępcy Naczelnika ZHP. W 1969 roku został odznaczony krzyżem "Za zasługi dla ZHP", a w 1985 r. jego złotą klasą. W 1988 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Członek Dolnośląskiej Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 2 czerwca 2009 roku o godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu.

hm. Arkadiusz Gazda 

Chorągiew Dolnośląska ZHP