Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Wrzesień 2009

Wydział Programowy GK ZHP serdecznie zaprasza drużynowych, przybocznych oraz członków rad drużyn do udziału w warsztatach z serii "7 recept na dobrą drużynę".

Warsztaty pod tytułem "Obozownictwo"

Miejsce: Radom

Termin: 9-11 października

    * Jak wysłać drużynę na obóz, nic za to nie płacąc?
    * Kto rozdaje dobry sprzęt obozowy, a kto rozdaje go za darmo?
    * Po co prowadzić obóz z fabułą "Stadion Dziesięciolecia"?
    * Czy zaprawa poranna jest szkodliwa wychowawczo?
    * Czy w czasie podchodów wolno zabrać przeciwnikowi flagę narodową?
    * Gdzie jeszcze wolno budować latryny?


Na te i inne pytania odpowiedzą instruktorzy Wydziału Programowego GK ZHP, Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, Referatu Starszoharcerskiego Chorągwi Mazowieckiej ZHP oraz zaproszeni goście.

Warunki uczestnictwa:

    * Ukończone 14 lat,
    * Pełnienie lub przygotowywanie się do objęcia funkcji drużynowego lub przybocznego,
    * Wysłanie zgłoszenia na adres biuro.program@zhp.pl do dnia 2 października br.

Inne informacje:

Wpisowe (płatne na miejscu) wynosi 10 zł od osoby. Noclegi w warunkach turystycznych – w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Hufca ZHP Radom-miasto, wyżywienie własne. Zapewniamy wrzątek do każdego posiłku. Bliższe informacje przy potwierdzeniu zgłoszenia.

Zapraszamy!

phm. Paweł Chmielewski

Wydział Programowy GK ZHP
W dniach 11-13 września w Załęczu Wielkim odbył się Zlot Absolwentów CSIH i CSI, która niegdyś znajdowała się w „Nadwarciańskim Grodzie”. W zlocie wzięło udział ponad 70 osób, które zjechały się z całej Polski jak również z zagranicy.
 
W zlocie wzięli udział absolwenci CSIH, CSI a także kadra instruktorska szkoły.
 
Przez 3 dni uczestnicy zlotu mogli cofnąć czas i raz jeszcze znaleźć się w Nadwarciańskim Grodzie sprzed lat. W piątkowy wieczór spotkali się przy ognisku „Pod Włodkiem”, gdzie opowieściom załęczańskim nie było końca.
Sobotnie przedpołudnie pachnące świeżo upieczonym chlebem zapamięta na długo każdy. Wspólna wyprawa do Źródełka Objawienia połączona z mszą harcerską, łamanie się chlebem, załęczańskie śpiewanki oraz …nieprzespane noce pozwoliły raz jeszcze stworzyć ten niezapomniany załęczański klimat, którego tak bardzo wszystkim brakowało.
 
Wyjeżdżając zanuciliśmy „Wrócisz tu….”.  I wrócimy tam na pewno - już niedługo!
 
hm. Katarzyna Sobieszczańska
sztab zlotu
21 września na scenie Opery Nova w Bydgoszczy wyłonieni zostali tegoroczni laureaci Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej. W ogólnopolskim plebiscycie najwięcej głosów i tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi zdobył hm. Krzysztof Jakubiec – wiceprzewodniczący Rady Chorągwi Łódzkiej ZHP, instruktor Hufca ZHP Łódź Śródmieście, wiceprzewodniczący Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia „Szare Szeregi”, pedagog i gawędziarz, popularyzator wiedzy o harcerstwie, twórca Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”.

Spośród dwunastu nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej jury wyłoniło troje zwycięzców: wybitnego aktora scen polskich i ekranu, reżysera i pedagoga Ignacego Gogolewskiego, autorkę programów telewizyjnych i dyrektora 1 programu TVP Iwonę Schymallę oraz dziennikarkę telewizyjną z Bydgoszczy Urszulę Guźlecką. Nagrodę specjalną – Wawrzyn Mowy Polskiej – otrzymała prof. Danuta Michałowska, krakowska aktorka związana w młodości z konspiracyjnym Teatrem Rapsodycznym, recytatorka poezji Karola Wojtyły, reżyser teatralny i pedagog krakowskiej PWST, podziwiana przez wiele pokoleń aktorskich, autorka fundamentalnego dzieła „O podstawach polskiej wymowy scenicznej”.
 
Serdecznie gratulujemy druhowi Krzysztofowi oraz wszystkim laureatom zdobytego tytułu.  
 
hm. Magdalena Kołodziejska
szef biura Chorągwi Łódzkiej
W dniach 18-20 września w Stanicy Harcerskiej w Gorzewie odbyły się XVIII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. I właśnie stanica harcerska była jednym z głównych aktorów tego święta, ponieważ w tym roku minęło 30 lat, od kiedy w Gorzewie odbyły się pierwsze obozy. Z tej okazji wyprodukowano film, w którym prezentowane są archiwalne zdjęcia stanicy oraz wypowiedzi osób związanych z Gorzewem. Film zaprezentowano podczas uroczystego ogniska, którego gośćmi byli naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, członkowie GK ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus oraz hm. Grzegorz Woźniak (komendant Chorągwi Mazowieckiej), a także sekretarz Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP hm. Andrzej Markowski (jednocześnie wieloletni komendant stanicy w Gorzewie).

Z 30-leciem stanicy związany był także sobotni festyn, który skupił ok. 400 uczestników Dni Chorągwi (około 400) oraz wielu gości i przyjaciół. Gwiazdą wieczoru był zespół Bayer Full, którego założyciel, phm. Sławomir Świerzyński, był komendantem hufca Łąck i ciągle utrzymuje kontakt z Chorągwią Mazowiecką.

Oprócz festynu w sobotę odbył się specjalnościowy rajd. Uczestnicy powędrowali trzema trasami - zuchowo-harcerską, starszoharcerską i wędrowniczą. Podczas Dni Chorągwi została podsumowana pierwsza edycja projektu "A niech to! Szlak?!", którego efektem będzie profesjonalne oznakowanie harcerskiego szlaku turystycznego, wytyczonego przez harcerzy z Hufca ZHP Jaktorów.

Niedziela zaczęła się od harcerskiej mszy świętej, celebrowanej przez kapelana chorągwi ks. Tadeusza Milczarskiego. Po mszy odbył się apel - podsumowanie rywalizacji, wręczenie nagród i pucharów. Goścmi apelu byli starosta płocki Michał Boszko oraz dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty phm. Joanna Banasiak.

phm. Paweł Chmielewski
instruktor Wydziału Programowego GK ZHP
2009-09-21 12:31
Na naodrzańskiej wyspie w Kędzierzynie Koźlu 18 -20 września harcerze opolscy wraz z gośćmi w kraju i zagranicy wzięli udział w Zlocie Chorągwi. Było nas ponad pół tysiąca osób.

Pierwszy zlot odnowionej Chorągwi Opolskiej ZHP dobiegł końca, a my już czekamy z zapartym tchem na kolejny. Podczas trzech dni harcerze mieli okazję do wzajemnej integracji, zaplanowania swoich przyszłych działań oraz wspólnej zabawy.

Atrakcji nie brakowało dla uczestników w każdym wieku. Warsztaty m.in. dotyczące współpracy ze skautami z zagranicy, gry terenowe i logiczne, ścianka wspinaczkowa, paintball, kręgle to tylko niektóre ze zlotowych zajęć. Gwoździem programu był udział wszystkich harcerek i harcerzy w rekonstrukcji historycznej oblężenia Twierdzy Koźle.
W czasie zlotu w Chorągwianej Nocy Instruktorskiej wzięli udział: przewodniczący ZHP hm.Adam Massalski ,naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica i członkini GK hm. Emilia Kulczyk-Prus.


pwd. Małgorzata Grabińska

Instruktor ds. promocji
Chorągwi Opolskiej ZHP
25 harcerzy i instruktorów ZHP z Lęborka, Szczecina i Warszawy z drużyn imienia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej lub gen. St.Sosabowskiego dotarło właśnie do Oosterbeek w Holandii.
Jutro wezmą udział w bogatym programie obchodów rocznicy największej operacji powietrzno-desnatowej II wojny światowej znanej jako operacja "o jeden most za daleko". Najważniejszym punktem rocznicy dla Polaków i delegacji ZHP będzie uroczystość w miejscu walki 1 SBS w Driel gzie spotkają się z kombatantami 1 SBS. Obecny będzie wnukbdowódcy brygady gen. St. Sosabowskiego, holenderska rodzina królewska, spodziewany jest też premier RP Donald Tusk. Więcej relacji po wydarzeniu.

hm. Rafał Bednarczyk
komisarz zagraniczny ZHP
Siedemdziesiąt lat temu 27 września 1939 r., na początku II wojny światowej, gdy Polska została zajęta przez hitlerowską III Rzeszę i Związek Radziecki, władze Związku Harcerstwa Polskiego postanowiły, iż organizacja ma przejść do konspiracji, zachowując ciągłość organizacyjną. Naczelnikiem tej organizacji, noszącej kryptonim Szare Szeregi został mianowany hm. Florian Marciniak. Harcerze w Szarych Szeregach pełnili swoją służbę do ostatnich dni wojny. Najstarsi stali się symbolem młodego pokolenia Polaków, walczących o wolną ojczyznę. Młodsi realizowali program „Dziś – Jutro – Pojutrze”, także ucząc się i przygotowując do pracy w wyzwolonej ojczyźnie.

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Jeszcze możesz zgłosić swoją drużynę na Zlot „Razem - jutro i pojutrze”, zorganizowany z okazji 70 rocznicy przejścia przez Związek Harcerstwa Polskiego do podziemia.

Odbędzie się on 25 - 27 września 2009 r. w Warszawie. W programie m.in.: spotkania z kombatantami, miejska gra wojenna, wieczór na Powązkach, niedzielny apel i uroczysta defilada. Koszt 20 zł od osoby, w tym: miejsce do rozstawienia namiotów lub nocleg w szkole; herbata, ciepły posiłek w sobotę, zajęcia programowe od piątku godz. 20.00 do niedzieli godz.12.00.
Zgłoszenia do 19 września 2009 r. można przesyłać pod adresem: 70szsz@zhp.pl . Szczegóły na stronie www.program.zhp.pl .

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Jeżeli twoja drużyna nie może przyjechać do Warszawy na zlot, zrealizuj jedno z zadań! Weź udział w obchodach rocznicy! Wszystkie jednostki harcerskie, które wezmą udział w obchodach i  przyślą meldunek z wykonanych zadań – otrzymają plakietkę rocznicową. 

Zadanie 1 „KOTWICA”
Znak Polski Walczącej został wybrany ze zgłoszonych prac w konspiracyjnym konkursie Biura Informacji i Propagandy KG AK. Zwycięski projekt opracowała instruktorka harcerska Anna Smoleńska „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
27 września w centrum waszej miejscowości lub miasta, na placu przed pomnikiem, na skwerze itp. ustawcie ze zniczy znak Polski Walczącej i zapalcie go.
Zaproście na to spotkanie mieszkańców - rozwieście plakaty, ogłoszenia w szkole, kościele (nawet w dniu 27 września na porannych mszach) itp., poproście, aby każdy zabrał ze sobą znicz.
Przygotujcie krótki program artystyczny-  wystarczą jeden wiersz, jakaś piosenka śpiewana w Szarych Szeregach, krótka informacja o podziemnym harcerstwie i o „kotwicy”.

Zadanie 2 „SPOTKANIE”
Żyją jeszcze uczestnicy tych wydarzeń – żołnierze ruchu oporu, być może harcerze Szarych Szeregów:
– Zorganizujcie z nimi spotkanie w harcówce szkole itp.
- Możecie również umówić się na spotkanie i odwiedzić ich w ich domach.

Zadanie 3 „BIBLIOTEKA”
W każdej gminie i mieście znajdują się biblioteki, a w nich książki poświęcone okresowi okupacji, w tym bardzo często wydawnictwa dotyczące ruchu oporu na terenie waszego działania:
- Sporządźcie wykaz tych książek i zachęćcie do ich czytania.
- Zbierzcie i opracujcie na ich podstawie informacje dotyczące waszej okolicy, zorganizujcie na ten temat zbiórkę drużyny, opracujcie gazetkę w szkole lub plakat.

Zadanie 4 „ŚPIEWNIK”
W okresie okupacji powstało bardzo wiele piosenek. Pomagały one często przetrwać w trudnych chwilach, niosły nadzieję. Zorganizujcie w waszej miejscowości śpiewanie piosenek partyzanckich, okupacyjnych czy powstańczych.
- Wybierzcie co najmniej trzy takie piosenki. Przygotujcie teksty na kartkach, sami nauczcie się je śpiewać, zaproście innych do nauki śpiewania.
Ustalcie miejsce tego śpiewania i czas, zaproście wcześniej na to spotkanie swoich rodziców, kolegów czy mieszkańców waszej miejscowości - poprzez plakaty, ogłoszenia w szkole, kościele itp.

Zadanie 5 „POMNIK”
W całej Polsce są tysiące miejsc, w których w latach wojny miały miejsca tragiczne wydarzenia i to zarówno w czasie kampanii wrześniowej, jak i okresie okupacji czy po jej zakończeniu. W wielu miejscach umieszczono okolicznościowe tablice lub też postawiono pomniki lub krzyże.
- Dokonajcie zwiadu w swojej miejscowości, poszukajcie takich miejsc, sprawdźcie, jaki jest ich stan, być może trzeba przy nich zrobić porządek.
- 27 września, w dniu przejścia harcerstwa do konspiracji i Dniu Państwa Podziemnego, zapalcie znicze i złóżcie tam kwiaty.

MELDUNEK
Ze swoich działań sporządźcie krótką informację i dołączcie kilka zdjęć. Prześlijcie o tym informację do lokalnej prasy oraz do nas na adres:
Sztab zlotu „Razem – Jutro i Pojutrze”, ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa.
Na meldunki  z wykonania zadania (zadań) czekamy do 10 października  – nadsyłajcie je pocztą lub drogą elektroniczną.
Drużyny, które realizują zadanie KOTWICA, proszone są o przesłanie wcześniejszej informacji pod adresem: 70szsz@zhp.pl, o której godzinie i w jakim miejscu odbędzie się spotkanie.

DRUŻYNY BIORĄCE UDZIAŁ W ZLOCIE „RAZEM – DZIŚ I POJUTRZE”
realizują zadania w następujący sposób:

Zadanie „ŚPIEWNIK” –
Na stronie Zlotu znajdziecie teksty piosenek. Wybierzcie 5 z nich i nauczcie się ich śpiewać – będzie to ważny element piątkowego wieczoru na Zlocie.
 
Zadania „SPOTKANIE” i „BIBLIOTEKA”  – do wyboru.
Na meldunki  z wykonania zadań czekamy do dnia 23 września – nadesłane pocztą lub drogą elektroniczną.

hm.Joanna Wrońska
Komendantka Zlotu "Razem - Dziś i Pojutrze"
12 września w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii "Jędruś" w Józefowie spotkali się delegaci na XXXVI Zjazd ZHP.

Delegaci pracowali nad projektem "Systemu pracy z kadrą w ZHP", który ma być przyjęty w formie uchwały przez Zjazd. Omówili systemy pracy z kadrą w organizacjach skautowych oraz źródła zaproponowanych zapisów. W trakcie pracy w grupach omawiali poszczególne działy "Systemu...": Pozyskiwanie kadry, Kształcenie kadry, Praca ciągła z kadrą, Zakończenie służby, Pozostałe elementy systemu.
W podsumowaniu wniosków poszczególnych grup uczestniczyli również przedstawiciele chorągwianych zespołów kadry kształcącej i chorągwianych komisji stopni instruktorskich, biorący udział w zbiórce, zorganizowanej w tym samym miejscu przez Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia.
Delegaci mieli okazję zapoznać się z wynikami badań na temat funkcjonowania w ZHP systemu metodycznego w 6 lat po jego wprowadzeniu w życie oraz pracować nad planowanymi zmianami w "Podstawach wychowawczych ZHP".
W spotkaniu uczestniczyła naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica oraz członkowie GK ZHP hm. Jolanta Kreczmańska, hm. Emilia Kulczyk-Prus i hm. Rafał Bednarczyk.

phm. Adam Zawadzki
rzecznik prasowy ZHP
GK ZHP uchwałą nr 216/2009 z dnia 8 września 2009 r. podjęła decyzję
o przedłużeniu terminu składania zgłoszeń na konkurs na koncepcję funkcjonowania i zarządzania Centrum Wychowania Morskiego ZA „Zawisza Czarny”  w Gdyni. Zgłoszenia można składać do dnia 30 września 2009 r.
Zasady konkursu stanowią załącznik do uchwały GK ZHP nr 210/2009 z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na projekt koncepcji funkcjonowania i zarządzania Centrum Wychowania Morskiego. Uchwała wraz z załącznikiem znajduje się tu. (link) http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20090702_112545_u_gk_210_2009.docZHP - „Z.A. Zawisza Czarny”

hm. Przemysław Marchlewicz
skarbnik ZHP
2009-09-11 16:08
O nauczaniu pierwszej pomocy i instruktorach Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ponownie usłyszeć będzie można w Polskim Radiu Euro. Tym razem w najbliższą sobotę - 12 września, o godzinie 7:00 w audycji porannej wezmą udział: Jakub Sieczko, Ligia Basińska i Piotr Skowroński.

phm. Adam Zawadzki
rzecznik prasowy ZHP
10 września w Warszawie odbyła się zbiórka Komendantów  Chorągwi.
Tematyka zbiórki m.in. dotyczyła:

1.XXXVI Zjazdu ZHP - stanu przygotowań, spraw organizacyjnych, zbiórek przedzjazdowych, tematyki pierwszej zbiórki przedzjazdowej.
2.Sprawozdawczości związanej z :
-przygotowaniami do 100-lecie harcerstwa i Jubileuszowego Zlotu ZHP w 2010 r. w Krakowie.
-audytu realizacji strategii ZHP na poziomie chorągwi.
3.Projektu nowej uchwały o składkach członkowskich.
4.Informacji o stanie przekazania majątku chorągwiom ZHP.
5.Zbiórkki publicznej na remont klasowy „Zawiszy Czarnego”.
6.Informacji o współpracy ze „Szkołą pod Żaglami”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie GK ZHP.

phm. Adam Zawadzki

rzecznik prasowy ZHP
Od 28 do 30 sierpnia 2009 r. w miejscowości Czarna w województwie świętokrzyskim odbył się XII Sejmik SHK „Zawisza” FSE. Pierwszego dnia sejmiku prezentowano filmy różnych środowisk wędrowników i przewodniczek w czasie Gali Harcerskich Oskarów. Po gali uczestnicy adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Drugi dzień sejmiku rozpoczęto od porannej mszy świętej i apelu, po którym zaczęły się obrady. Przewodniczący Stowarzyszenia dh Tomasz Pałka przywitał gości sejmiku: komisarza federalnego Federacji Skautingu Europejskiego Jacquesa Mouegenot, przewodniczącego ZHP hm. Adama Massalskiego i naczelnik ZHP hm. Małgorzatę Sinicę oraz przedstawicieli dwóch bratnich organizacji: białoruskiej, reprezentowanej przez Pawła Kuderejka, naczelnika Skautów Europy na Białorusi oraz Pawła Grakowicza, a także słowackiej w osobach dwóch przewodniczek z Litmanovej. Uczestnicy wysłuchali raportu o stanie Stowarzyszenia, który podobnie jak przy udzielaniu absolutorium odchodzącemu zarządowi, został przyjęty większością głosów. Wybrano nowe władze. Przewodniczącym Rady Naczelnej został dh Marek Mucha. naczelniczką harcerek na następną kadencję pozostała dh. Anna Mikos HR, natomiast nowym naczelnikiem harcerzy został dh Marcin Kruk HR.

phm. Agata Michalska
instruktor biura GK ZHP
Komenda Zlotu "Razem - jutro i pojutrze" zaprasza na spotkanie z okazji 70 rocznicy przyjęcia przez Związek Harcerstwa Polskiego kryptonimu Szare Szeregi. Poniżej przedstawiamy zadania do wykonania.

Zadania kierujemy do wszystkich drużyn, które chcą uczcić 70 rocznicę przejścia ZHP do konspiracji.  Wszystkie jednostki harcerskie, które wezmą udział w obchodach rocznicy i  przyślą meldunek z wykonanych zadań – otrzymają plakietkę rocznicową.

Zadania dostępne sa na stronie program.zhp.pl

hm. Joanna Wrońska
komendantka Zlotu
W piątek 4 września około 19:00 Ekspedycja Wisła dotarła do Tarnobrzegu. Kajakarzy powitali śpiewający harcerze i harcerki ze szczepu 6 TDH „Knieja” im. Szarych Szeregów. Chwilę trwały prace przy sprzęcie i odpowiadanie na pytania dziennikarzy – w tym czasie zapadł zmrok. Po zakwaterowaniu i kolacji w Hotelu „Nadwiślańskim” OSiR goście i gospodarze spotkali się w harcerskim kręgu.

W spotkaniu wzięli udział wodni i lądowi uczestnicy ekspedycji z panem Markiem Kamińskim na czele, harcerki i harcerze ze szczepu „Knieja”, komendantka hufca ZHP Tarnobrzeg hm. Józefa Germańska, dyrektor tarnobrzeskiego OSiR hm. Jerzy Jakimów i przedstawicielka Głównej Kwatery ZHP hm. Ewa Lachiewicz-Walińska.

Ognisko prowadził komendant szczepu „Knieja” hm. Mariusz Bezdzietny. Na jego prośbę pan Marek Kamiński i druhna Ania Misiąg, obchodząca tego dnia 16 urodziny rozpalili ogień, który towarzyszył wszystkim niemal do północy, rozświetlając mrok i rozpraszając smugi deszczu, któremu nie udało się zakłócić radosnej atmosfery spotkania.

Celem ekspedycji Wisła jest między innymi odkrywanie historii i kultury Polski, dlatego też opowieści o Tarnobrzegu, perspektywach miasta i regionu, o sukcesach i planach tarnobrzeskiego harcerstwa, były dobrym akcentem na rozpoczęcie. Następnie harcerki i harcerze opowiedzieli o projekcie zrealizowanym w pierwszej połowie sierpnia - wyprawie do źródeł Wisły. Okazało się, że nie wiedząc wówczas o Ekspedycji Wisła podjęli podobną inicjatywę dotarcia do miejsca, gdzie bierze początek ostatnia dzika rzeka Europy (zdjęcia z wyprawy wyświetlane w tle, towarzyszyły nam nieustannie tego wieczoru), po czym nastąpiły pytania do uczestników ekspedycji – do Marka Kamińskiego oraz uczestniczących w projekcie harcerzy i skautów. Skąd wziął się pomysł Ekspedycji Wisła, dlaczego zdecydowali się w nim uczestniczyć, skąd biorą siły i motywację do działania. Dowiedzieli się, że pierwsze wyprawy Marek Kamiński odbywał w myślach, w marzeniach. Myśl potrafi nas błyskawicznie przenieść w najodleglejsze zakątki świata.

Po zakończeniu oficjalnej części ogniska nastąpił turystyczny poczęstunek, urozmaicony wielkim tortem z logo Ekspedycji Wisła. Do późnej nocy trwały rozmowy i spotkania w mniejszych grupach. Następnego dnia ekspedycja już o 7:00 stawiła się na śniadaniu, a o 8:00 popłynęła dalej z nurtem Wisły – do Sandomierza.

W pierwszym etapie Ekspedycji Wisła uczestniczą harcerze i skauci: hm. Edmund Gruchała, Magdalena Ziemińska i Dariusz Mielewczyk z Gdyni, Marianna Zych i Adrian Dymarczyk z USA, Paulina Latsone i Viesturs Lusis z Łotwy oraz w – obsłudze logistycznej – Magdalena Giec z Polic.

files/harcerze/2009/WISLA_Paulina_i_Viesturs_w_mundurach_1.JPG files/harcerze/2009/WISLA_lodka_1.JPG


hm. Ewa Lachiewicz-Walińska
kierownik Wydziału Zagranicznego GK ZHP
Jeśli jesteście Komendą Hufca i chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę wraz z innymi instruktorami podejmującymi, na co dzień te same wyzwania w komendach hufców - nie może Was zabraknąć na 2. Rajdzie Komend Hufców, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 9-11 października 2009 r.

Szczegóły na stronie Wydziału Pracy z Kadrą i Kształcenia.hm. Jolanta Kreczmańska
komendantka rajdu
Komenda Zlotu "Razem - jutro i pojutrze" zaprasza na zlot z okazji 70 rocznicy przyjęcia przez Związek Harcerstwa Polskiego kryptonimu Szare Szeregi.

Ogólnopolski Zlot środowisk związanych z ideą Szarych Szeregów odbędzie się w Warszawie, w dniach 25 - 27 września 2009 r.

Koszt – 20 zł od osoby.

Zapewniamy: miejsce do rozstawienia namiotów (namioty i sprzęt biwakowy uczestników); herbatę, ciepły posiłek w sobotę, zajęcia programowe od piątku godz. 20.00 do niedzieli godz.12.00.

W programie mi.: spotkania z kombatantami, gra wojenna po Warszawie, wieczór na Powązkach, apel i uroczysta defilada w niedzielę, Msza Święta z przedstawicielami Władz Państwowych.


Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy pamiątki a dla zwycięzców - cenne nagrody.

Zgłoszenia przyjmujemy do 19.09.2009 na adres 70szsz@zhp.pl

hm. Joanna Wrońska
komendantka Zlotu
files/glowna/2009/09-westerplatte-artur nowak-4.JPGO godzinie 4.45 przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się krajowe uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska. W uroczystościach na Westerplatte  uczestniczyła również naczelnik ZHP, hm. Małgorzata Sinica wraz z reprezentacją Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz Chorągwi Stołecznej ZHP.

Uroczystości rozpoczęła projekcja kroniki filmowej z początku II Wojny Światowej, tradycyjnie odczytany został apel poległych, wojsko oddało salwę honorową, a delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, przy którym wartę honorową pełnili m.in. marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej i harcerze ZHP. Obchodom asystowały dwa okręty Marynarki Wojennej: fregata rakietowa ORP „Generał Pułaski” i okręt szkolny ORP „Wodnik”, które cumowały w pobliżu półwyspu.

Ponadto harcerze i instruktorzy Chorągwi Gdańskiej ZHP (Hufca Gdańsk-Portowa oraz Gdańsk-Śródmieście) oraz Chorągwi Stołecznej ZHP pełnili służbę podczas uroczystości na Westerplatte o godzinie 15.00, gdzie 31 delegacji rządowych z Europy i ze świata, wśród nich kanclerz Niemiec i premier Rosji, ok. 1000 dziennikarzy i setki mieszkańców Trójmiasta wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

files/glowna/2009/09-westerplatte-artur nowak-1.JPG files/glowna/2009/09-westerplatte-artur nowak-2.JPG

W Warszawie o godz. 12.00 apelem poległych i salwami honorowymi rozpoczęły się rocznicowe obchody przed Grobemfiles/glowna/2009/09-09-01-komorowski-sm.JPG Nieznanego Żołnierza. Po przemówieniach Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz reprezentacje władz centralnych, organizacji kombatanckich oraz Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wziął udział zastępca naczelnika ZHP, hm. Krzysztof Budziński oraz dwie instruktorki GK ZHP.

O godzinie 13.30 reprezentacja GK ZHP wzięła udział  w ekumenicznym nabożeństwie żałobnym  w gmachu Sejmu przy ul. Wiejskiej w intencji trzystu posłów - ofiar wojny i okupacji, których nazwiska umieszczone są na tablicy pamiątkowej w Sejmie.

Harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczyli w obchodach rocznicowych w całym kraju, pełniąc służbę wartowniczą, ratowniczą i współorganizując lokalne uroczystości.


files/glowna/2009/09-westerplatte-artur nowak-3.JPG


phm. Magdalena Suchan

kierownik Wydziału Promocji GK ZHP

fot: phm. Agata Michalska, Artur Nowak

files/glowna/2009/09-09-01-reprezentacja GK-sm.JPG