Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Grudzień 2009

Od 11 grudnia można nabyć Harcerski Kalendarz Stulecia na 2010 rok, który został wydany w limitowanej edycji.


Kalendarz książkowy, w twardej oprawie, zawiera daty ważnych wydarzeń z dziejów harcerstwa. Każdy egzemplarz posiada swój numer potwierdzony certyfikatem. Zachęcamy wszystkich do jego zakupu. Koszt jednego egzemplarza 40 zł brutto - przy zamówieniach powyżej 10 szt. koszt jednostkowy 36 zł brutto.

Zamówienia przyjmuje Biuro GK ZHP (phm. Olga Wesołowska), e-mail: biuro@zhp.pl, tel. (022) 3390669

Kalendarze można odebrać w GK ZHP po uprzednim zgłoszeniu. Możliwa jest także wysyłka na koszt zamawiającego.

files/glowna/2009/09-kalendarz.JPG


hm. Krzysztof Budziński
zastępca naczelnika ZHP

Od 11 do 13 grudnia trwał w Warszawie kurs kierowników chorągwianych referatów wędrowniczych. Kurs, organizowany w ramach projektu Szara Drużyna, poprowadzili: hm. Ewa Sidor, phm. Grzegorz Samor, phm. Olga Wesołowska.

W kursie udział wzięli przedstawiciele referatów Chorągwi: Wielkopolskiej, Mazowieckiej, Lubelskiej i Dolnośląskiej. Kursanci zdobyli wiedzę z zakresu planowania pracy referatu, określenia zadań referatu wędrowniczego, zadań, stojących przed liderem referatu.

phm. Olga Wesołowska
instruktorka biura GK ZHP

W dniach 11-13 grudnia 2009 zwycięzcy II Rajdu Komend Hufców „Głębia przeżyć” wzięli udział w zimowym rejsie jachtem Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny”.

Uczestnicy podczas rejsu poznawali smak żeglarskiego życia oraz przeszli przeszkolenie w zakresie nawigacji i zarządzania jachtem morskim. Po całodziennym rejsie morskim jacht zawinął do portu na Helu, gdzie uczestnicy rejsu spędzili noc.

Niedzielnemu powrotowi do Gdyni towarzyszyła niespotykana jak na grudniowe warunki słoneczna i wietrzna żeglarska pogoda. Dla wielu uczestników było to pierwsze w życiu spotkanie z żeglarską przygodą na morzu.


hm. Dorota Całka
członkini komendy II Ogólnopolskiego Rajdu Komend

2009-12-11 16:12

Ogłaszamy wielki konkurs dla gromad zuchowych, drużyn harcerskich, starszoharcerskich, wędrowniczych
i wielopozomowych.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową pobraną ze strony www.eko.zhp.pl i odesłać na adres ekokonkurs@zhp.pl do 31 grudnia 2009 r.

Konkurs trwa od 1–31 grudnia 2009 r.

Zadanie konkursowe:
Przeprowadźcie zbiórkę o tematyce ekologicznej, roznieście dostarczone ulotki i plakaty. Wykorzystajcie materiały dotyczące ZSEE pobrane ze strony www.eko.zhp.pl. Konspekt zbiórki prześlijcie e-mailem na adres ekokonkurs@zhp.pl, a prace wykonane przez harcerzy pocztą na adres: Główna Kwatera ZHP ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa, z dopiskiem „ekokonkurs”. Termin nadsyłania prac i konspektów upływa 7 stycznia 2010 r.

W czasie zbiórki zuchy przygotowują plakat, harcerze fotoreportaż, harcerze starsi fotoreportaż z trzyminutową prezentacją multimedialną, wędrownicy przesyłają fotoreportaż, komiks, książeczkę, bajkę, prezentację mulitimedialną lub film - wszystko pod hasłem "Świecimy przykładem 2009".

Nagrody:
Dwie najlepsze drużyny z każdej chorągwi spośród gromad zuchowych, drużyn harcerskich, starszoharcerskich i wielopoziomowych dostaną bony o wartości 1000 zł do wykorzystania w Składnicy Harcerskiej „4 Żywioły”. Najlepsza w kraju drużyna wędrownicza otrzyma bon o wartości 2000 zł. Szczegółowe informacje wraz ze zgłoszeniem na stronie www.eko.zhp.pl

phm. Olga Wesołowska
instruktor Biura Głównej Kwatery ZHP

2009-12-09 21:21

Podczas gdy w Warszawie trwały wybory władz ZHP, w Radomsku (woj. łódzkie) odbył się XXIV Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL. W tym roku organizatorzy zaskoczyli widzów scenografią i oprawą festiwalu - była profesjonalna scena z telebimem niczym z komercyjnych festiwalów odbywających się w największych miastach Polski a przed zapowiedziami prowadzących przygrywała orkiestra dęta. Podczas koncertu finałowego zaprezentowali się laureaci konkursu piosenki. Ogłoszono także zwycięzców konkursu literackiego, recytatorskiego, fotograficznego i plastycznego. Imprezie towarzyszyły liczne wystawy i warsztaty a także spotkania z artystami - poetą i malarzem Maciejem Paździorem oraz aktorką Małgorzatą Kocik. W festiwalu wzięli udział harcerze m.in. z Radomska, Warszawy, Krakowa, Łodzi i Częstochowy.
Szacuje się, że podczas gali finałowej koncert oglądało ponad tysiąc widzów.

 

files/glowna/2009/09-opal.JPG

pwd. Paweł Dudek
biuro prasowe festiwalu

2009-12-01 12:17

30 listopada w godzinach wieczornych od 19.00 do 22.00, trzy dni przed Zjazdem ZHP, mieliśmy okazję spotkać się na na cz@cie z członkami Głównej Kwaterą ZHP.

Od 19.00 odpowiadali na pytania licznej grupy instruktorów członkowe GK: hm. Emilia Kulczyk-Prus oraz hm. Rafał Bednarczyk. Następnie, ok godz. 21.00, dołączył do nich hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP. Niestety naczelnikowi ZHP hm. Małgorzacie Sinicy nie udało się dotrzeć do siedziby Głównej Kwatery.

Użytkownicy na cz@cie mieli różne pytania - od bardzo ogólnych (np. jak Druh wyobraża sobie ZHP za 5-10 lat) po poważne, dotyczące teraźniejszego stanu ZHP czy kandydowania członków obecnej Głównej Kwatery do władz ZHP.

Zapis cz@tu dostępny jest na stronie joti.zhp.pl

Wydział Promocji GK ZHP
Zespół cz@tu

2009-12-01 12:17

Już zaledwie kilka dni dzieli nas od XXIV Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL O KROK NAPRZÓD. W dniach 3-5 grudnia Radomsko, niewielkie miasto między Częstochową a Piotrkowem, zamieni się w ogólnopolskie centrum harcerskiej kultury.

Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu jest OPAL O KROK NAPRZÓD, które sugeruje, że mimo upływającego czasu nasze ideały, takie jak służba, przyjaźń i braterstwo, są nieśmiertelne.

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od dwudziestu trzech lat, zawsze w grudniu i składa się z konkursu piosenki, konkursu recytatorskiego, literackiego, plastycznego oraz fotograficznego. Jego celem jest nie tylko zabawa w doskonałej harcerskiej atmosferze, lecz przede wszystkim promocja aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwój umiejętności artystycznych. Organizatorzy Opalu dbają także, by pomagać młodym artystom rozwijać swoje pasje, organizując profesjonalne warsztaty z mistrzami danych dziedzin sztuki. W tym roku uczestnicy festiwalu będą mieli szansę spotkać się m. in. z Krystyną Prońko, Bogusławem Mecem, Ryszardem Strojcem czy Zespołem „Perły i Łotry”.

Ciekawostką tegorocznej edycji festiwalu jest pojawienie się interaktywnego druha Opala – maskotki, dobrego ducha festiwalu, który prowadzi swojego bloga, motywuje i inspiruje uczestników do aktywnego działania i dobrego przygotowania się do konkursów. Druh Opal ma po prostu pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych a jedyną barierą w takich miejscach, jak OPAL, jest wyłącznie nasza wyobraźnia, która potrafi czynić cuda.

files/glowna/2009/komunikat.6_2-sm.jpg

hm. Anna Jadachowska
rzecznik prasowy festiwalu
www.opal.zhp.pl