Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Luty 2011

23 lutego, w Święto Patrona Harcerzy, delegacja Głównej Kwatery ZHP w składzie: kapelan naczelny ZHP ks. phm. Ronald Kasowski, ks. phm. Rafał Łaskawski i pwd. Teresa Zawadzka uczestniczyła w uroczystościach poświęconych 66 rocznicy śmierci bł. ks. phm. Stefana Wincenego Frelichowskiego.

Podczas mszy świętej, której przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski do Sanktuarium Patrona Harcerzy Polskich przekazana została tablica pamiątkowa poświęcona przez JE kard. Stanisława Dziwisza na mszy stulecia na Wzgórzu Wawelskim 22 sierpnia 2010 r. Biskup przekazał wotum kustoszowi sanktuarium ks. phm. Józefowi Nowakowskiemu.

ks. phm. Rafał Łaskawski
szef Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP

Od 28 lutego do 5 marca trwać będzie europejska kampania „Get Online Week 2011”, organizowana przez sieć Telecentre-Europe pod patronatem honorowym Neelie Kroes – Komisarza Unii Europejskiej do spraw agendy cyfrowej.

W Polsce koordynatorem akcji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

ZHP będąc partnerem FRSI włącza się w akcję proponując harcerzom zorganizowanie i pomoc biorącym udział w kampanii bibliotekom w przeprowadzeniu akcji.
 
„Tydzień z Internetem 2011” to przedsięwzięcie, które idealnie wpisuje się w obchodzony przez nas rok wolontariatu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji szczególnie drużyny i zastępy, które organizując, bądź pomagając w organizacji będą miały okazję sprawdzić się w roli instruktora świecącego przykładem, przekazującego wiedzę, której osoby nigdy nie korzystające z Internetu nie mają.

Chodzi o to, by w czasie „Tygodnia z Internetem 2011”  jak najwięcej osób poznało korzyści, które mogą płynąć z posługiwania się narzędziem, jakim jest Internet.

Jak my możemy konkretnie zaangażować się w akcję?
Przede wszystkich chodzi o to byśmy wsparli spotkanie z seniorami w bibliotece biorącej udział w akcji, bądź samodzielnie zorganizowali takie spotkanie dla osób, które nie korzystają z Internetu. Pomóc nam w tym mogą konkretne scenariusze (Koncert życzeń, Poradnia zdrowia, Rozmowa?- bezcenna) przygotowane już przez  FRSI, które znajdują się tutaj.

Wystarczy w dniach 28 lutego-5 marca  pokazać osobom, które nigdy nie miały dostępu do  Internetu, jakie niesie on możliwości i kliknąć na stronę www.biblioteki.org/konkursy, gdzie w czasie kampanii pojawi się specjalny licznik pokazujący ile nowych osób dołączyło do społeczności internetowej.

Po zakończeniu akcji czekamy na Wasze relacje, do których dołączyć należy zdjęcia bądź materiał filmowy. Na szczegółowe relacje czekamy pod adresem e-mailowym promocja@zhp.pl do dnia 20 marca 2011.

Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone drobnymi upominkami przekazanymi przez organizatorów.
 

pwd. Marta Lipska
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP

Serdecznie zapraszamy wszystkich instruktorów i wędrowników na konferencję dotyczącą wychowania duchowego i religijnego połączoną z rekolekcjami wielkopostnymi, która odbędzie się w Warszawie, w dniach 11-13 marca.

Poruszymy na niej min. takie tematy jak: system wychowawczy, wychowanie duchowe i religijne w ZHP, postać dh. Wicka patrona harcerzy w codziennej pracy.


Informacje Organizacyjne:
Baza: Bursa szkolna nr 4, Warszawa, ul. Księcia Janusza 46/47
Koszt: 100 zł (dwa noclegi oraz wyżywienie); w zgłoszeniu należy zawrzeć informacje dot. noclegu.
Program:

Piątek
- rozpoczęcie o godz. 19.30 w Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54, potem przejazd do bazy

Sobota
- przed południem konferencja „Ku przyszłości”
- popołudniu nawiedzenie Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki,
- wieczorem kominek „Mam szczerą wolę służyć Bogu”


Niedziela
- zwiedzanie muzeum Powstania Warszawskiego i Msza Św. w kaplicy muzeum,
- zakończenie obiadem ok. godz.14.00

Zgłoszenia przyjmujemy do 8 marca na adres rafal.laskawski@zhp.net.pl

Bliższe informacje po wysłaniu zgłoszenia.


ks. phm. Rafał Łaskawski
szef Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP


Inspektorat Sportów Obronnych Chorągwi Stołecznej ZHP zaprasza na III Kurs Sędziów Strzelectwa Sportowego PZSS. Kurs odbędzie się w dniach 19-20.03.2011 r. (sobota-niedziela) w Warszawie przy ul. Księcia Janusza 45/47 (Bursa Szkolna nr 4). Na kursie można uzyskać licencję sędziego strzelectwa sportowego PZSS klasy III.

Dodatkowych informacji udzielają:
phm. Hubert Mika hubert.mika@zhp.net.pl
phm. Ryszard Rak ryszardrak@gmail.com

Koszt kursu: 120 zł (członkowie ZHP), 150 zł (pozostali uczestnicy kursu).
Wymagania: ogólny dobry stan zdrowia, ukończone 18 lat (kurs można ukończyć mając 17 lat, ale licencja zostanie wydana dopiero po uzyskaniu pełnoletności).

Formularz zgłoszenia należy pobrać tutaj i odesłać na adres: iso.waw@zhp.net.pl do dnia 15.03.2011 r. 

phm. Hubert Mika
Inspektorat Sportów Obronnych Choragwi Stołecznej

 


13 lutego 2011 r. ruszył system zgłoszeń na największą imprezę harcerskiego lata - XL Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki - Grunwald 2011.

Zgłoszenia na zlot przyjmowane będą do 31 marca 2011 r. Zgłosić na zlot mogą się wszystkie drużyny harcerskie, z każdej organizacji harcerskiej. Jeśli Twoja Drużyna wybiera się na Zlot, nie zapomnijcie poinformować o tym zaprzyjaźnionych drużyn i przyjedźcie razem z razem z nimi!

XL Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki to najtańsza pięciodniowa impreza harcerskiego lata!
Nie wierzysz? Zapoznaj się z wpisowym!
www.zlotgrunwaldzki.pl/wpisowe

Jeśli już zapoznałeś się z wpisowym na zlot, zapraszamy do lektury informacji dotyczących zgłoszeń:
www.zlotgrunwaldzki.pl/zgloszenia-info

Jeśli zapoznałeś się z zasadami oraz wysokością wpisowego na XL Zlot Grunwaldzki i chciałbyś zgłosić swoją Drużynę do udziału w Zlocie, wypełnij formularz pod tym adresem:
www.zlotgrunwaldzki.pl/zgloszenia

Jeśli znasz firmę, instytucję, która chciałaby za sponsorować zlot, zareklamować się na nim, bądź umieścić swoją reklamę na stronie ZlotGrunwaldzki.pl albo sam jesteś przedstawicielem takiej firmy/instytucji, pisz pod michal.ludkiewicz@zhp.net.pl

na podstawie dostarczonej informacji

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP

Istotą naszej harcerskiej działalności są Służba i Braterstwo. Realizujemy je na różne sposoby, dostosowujemy nasze działanie do możliwości, potrzeb środowiska; do ludzi, z którymi się spotykamy. Wśród tych różnych form jest coś, co w sposób szczególny łączy Służbę i Braterstwo. Jest to honorowe krwiodawstwo – dawanie cząstki siebie, bezinteresownie, anonimowo, bez oczekiwania na wdzięczność, a jednocześnie niesienie pomocy tym, którzy na tę pomoc bardzo czekają.

W Polsce dla ratowania zdrowia i życia co minutę potrzebny jest litr krwi. Do przeprowadzenia jednej operacji potrzebne jest od kilku nawet do kilkudziesięciu litrów krwi – by taką ilość pozyskać, potrzeba wielu dawców.
Podczas Jubileuszowego Zlotu Stulecia udało nam się przekazać 101 litrów krwi, udało nam się więc pomóc innym i chyba to jest w naszym harcerskim życiu najważniejsze.

Dołączcie do grona harcerskich krwiodawców! 

Każda „akcja” motywuje. W lutym obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej. Spróbujmy więc jeszcze raz, tak jak na Zlocie, dać naszą krew innym. Zaplanujmy (dotyczy to członów ZHP, którzy ukończyli 18 lat) więc w kalendarzu przed 22.02 wizytę w punkcie krwiodawstwa. Oddajmy krople naszej krwi. Poświadczenie oddania prześlijcie faksem (22 339 06 06) lub mailem (skan) na program@zhp.pl. Spróbujmy pobić nasz własny „rekord” 101 litrów krwi… Pamiętajmy, każda kropla może uratować życie!

hm. Emilia Kulczyk-Prus
członkini GK ZHP


Tylko do 6 lutego można zamówić "Inspirator obywatelski"! Jest to – przewodnik po metodach nieformalnej edukacji obywatelskiej w bibliotekach publicznych i nie tylko… Ta najnowsza publikacja Instytutu Spraw Publicznych przygotowana jest z myślą o bibliotekarzach i przedstawicielach organizacji pozarządowych.

"Inspirator" można otrzymać po uprzednim zarejestrowaniu się za pośrednictwem elektronicznego formularza. Koszty wysyłki pokrywa Instytut Spraw Publicznych.

Dostęp z poziomu strony głównej Instytutu www.isp.org.pl (należy kliknąć na pojawiający się tam poświęcony "Inspiratorowi" baner).

Na postawie informacji Instytutu Spraw Publicznych

phm. Aleksandra Joniec-Kur
szef Biura GK ZHP