Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Maj 2011

2011-05-28 11:29

Golgota Młodych to spotkanie Młodych, którego pomysłodawcami są Bracia Mniejsi Kapucyni z Prowincji Warszawskiej. Spotykamy się co roku w ostatni tydzień sierpnia w malowniczo położonej wiosce Serpelice nad Bugiem. Tegoroczne, piąte już spotkanie, odbędzie się pod hasłem „Transformacja”. W pojęciu tego wyzwania w dniach 24-28.08 będzie towarzyszyła nam postawa świętego Franciszka.


Żeby jednak móc zaprosić Młodych do duchowej walki, musimy dotrzeć do jak największej liczby osób. Dlatego kierujemy prośbę o przekazanie informacji o nas osobom zgromadzonym wokół waszego środowiska.
Korzystając z możliwości jakie daje nam technika proponujemy ze swojej strony dołączenie Waszego adresu do linków polecanych na naszej stronie (www.golgotamlodych.pl) i „polubienie” lub „dodanie do znajomych” na Facebooku (http://www.facebook.com/golgotamlodychpl). Istnieje również możliwość wymienienia się bannerami.

Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie: www.golgotamlodych.pl oraz na naszym Facebooku.Z wyrazami szacunku
Mateusz Wdowski

Spotkanie rekomendowane przez

kapelena ZHP

Jeżeli posiadasz patent sternika jachtowego (albo wyższy), młodszego instruktora żeglarstwa (albo wyższy), instruktora motorowodnego, uprawnienia WOPR Kierownictwo Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK ZHP proponuje Ci udział w różnych formach szkoleniowych jako kadra w Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Młodym instruktorom zapewniamy pomoc doświadczonej kadry i możliwość wcześniejszego opływania się na jachtach CWM (Conrad 24, Conrad 28),

Praca na zasadach wolontariatu, za jeden przepracowany dzień proponujemy jeden dzień pływania na Zjawie albo pół dnia na Zawiszy Czarnym, istnieje również możliwość udziału w formach doszkalających z manewrowania dużymi jachtami,

Wymagania formalne: patent bądź odpowiednie uprawnienia, Ukończone 18 lat, Uprawnienia wychowawcy kolonijnego.

Zgłoszenia: Kierownictwo Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK ZHP, al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia; email: michal.sadowski@zhp.net.pl; Tel.515 368 493.     

pwd. Michał Sadowski
członek kierownictwa
Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK ZHP

W piątek 3 czerwca 2011 r. o godz. 15.30, w LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie, ul. Dembowskiego 1, odbędzie się spotkanie grupy roboczej Ruchu Kamykowego. Osoby zainteresowane pracami Ruchu Kamykowego bardzo prosimy o przesyłanie zgłoszeń pod adresem berdos@zhp.waw.pl.

phm. Tomasz Berdowski

W niedzielę 22 maja Górze św. Anny uroczystym apelem zakończył się XLVIII Odrzański Spływ Wiosenny drużyn wodnych i żeglarskich.

Na szlakach oraz w Mechnicy stawiło się ponad 200 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Naszymi gośćmi były hm. Emilia Kulczyk-Prus reprezentująca Główną Kwaterę ZHP oraz hm. Anna Peterko, zastępczyni komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP.

phm. Maciej Palka

członek KDWiŻ

W dniach 20-22 maja na Jasnej Górze odbyła się doroczna Pielgrzymka ZHP. Uczestniczyło w niej blisko 200 harcerek i harcerzy z całej Polski. Wzięli oni udział  w Apelach Jasnogórskich, mszy świętej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego ks. abp. Stanisława Nowaka, wspólnym czuwaniu, warsztatach programowych oraz grze terenowej.

Ponadto mieli możliwość przejścia przez Morze Czerwone, zwiedzenia Częstochowy, w tym Klasztoru Jasnogórskiego. Pielgrzymka została zakończona wspólnym kręgiem na dziedzińcu klasztornym. Gośćmi Pielgrzymki były hm. Emilia Kulczyk-Prus, członkini Głównej Kwatery ZHP oraz hm. Anna Peterko, zastępczyni komendanta Chorągwi Śląskiej.

hm. Adrian Staroniek
komendant Pielgrzymki

Naczelnik ZHP wydał specjalny rozkaz z okazji stulecia harcerstwa. Zachęcamy do odczytania rozkazu na specjalnych zbiórkach i uroczystościach 22 maja 2011 r., w dniu setnej rocznicy wydania pierwszego rozkazu skautowego przez Andrzeja Małkowskiego. Jest to szczególny dzień, w którym wkraczamy w drugie stulecie harcerstwa i każdy z nas ma możliwość, a także obowiązek budowania pozytywnego obrazu harcerstwa - nowoczesnego ruchu społecznego na miarę XXI wieku.

Publikujemy także oryginalny rozkaz pierwszego polskiego skautmistrza, na mocy którego w 1911 r. we Lwowie powstały pierwsze drużyny oraz pierwsza „Komenda Scoutowa”.

W dniu setnej rocznicy powstania harcerstwa życzymy wszystkim, aby w każdym dniu, w czasie każdej harcerskiej przygody towarzyszyła nam radość i pogoda ducha, a uśmiech zawsze gościł na naszych twarzach.

Pierwszy rozkaz z 22 maja 1911 r.

Rozkaz specjalny Naczelnika ZHP L.1/2011


Czuwaj!

instruktorzy biura GK ZHP

22 maja 2011 roku przypada setna rocznica wydania rozkazu powołującego pierwsze drużyny harcerskie.

Jest to dzień, w którym powinno nas być widać. Ustawcie tego dnia w opisach na gg, napiszcie na facebooku „Jestem harcerką/jestem harcerzem”, wychodząc z domu wepnijcie w ubranie miniaturkę lilijki lub krzyża harcerskiego, a może po prostu załóżcie koszulkę z logiem ZHP.

A gdy będziecie mijać na ulicy kogoś, kto będzie miał widoczny symbol (podobnie zresztą jak wy) powiedzcie mu „Czuwaj" i pamiętajcie o uśmiechu.

Pokażmy, że ZHP wciąż istnieje i umie być radosne

hm. Małgorzata Sinica
naczelnik ZHP

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony propozycje.zhp.pl.
Tam w dziale „Obozownictwo i NAL” można znaleźć propozycję programową na harcerskie lato 2011 „Zjednoczeni w różnorodności”, ale również poradnik dla organizatorów obozów, pomysły na ciekawą pionierkę i wiele innych materiałów, które mogą być przydatne wszystkim tym, którzy już myślą o lecie.


hm. Emilia Kulczyk
członkini GK ZHP ds. programu

2011-05-11 00:50

W sobotę 7 maja w Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni odbyła się centralna inauguracja sezonu żeglarskiego ZHP połączona z I Harcerskim Biegiem Morskim.

Wydarzenie przygotowane zostało przez Kierownictwo Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK oraz CWM ZHP. Obecna była naczelniczka hm. Małgorzata Sinica, członkowie GK hm. Emilia Kulczyk-Prus i hm. Grzegorz Woźniak, przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Morskiego, m.in. prof. hm. Daniel Duda, hm. Wojciech Brzechowski, hm. Waldemar Olędrzyński i hm. Ryszard Czapiewski oraz liczni goście reprezentujący zaprzyjaźnione instytucje i organizacje.

files/instruktorzy/otwarcie_s.zegl_pwd._Arkadiusz_Kapuscinski (4).JPG


Przybyli przedstawiciele środowisk wodnych i żeglarskich z całej Polski: z Gdańska, Gdyni, Rumi, Bydgoszczy, Radomia, Piszu, Katowic, Tych, Chorzowa, a także, co nas cieszy, drużyny „zielone”, jak choćby 21 WSDH „Sfora” z Sopotu.

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania na ręce Komendanta CWM ufundowanej przez harcerzy Chorągwi Śląskiej nowej bandery ZHP. Poczet flagowy składał się z przedstawicieli Chorągwi – Mazowieckiej, Gdańskiej oraz Kujawsko-Pomorskiej.


Po podniesieniu bandery harcerze wrócili na trasę rozpoczętego przed południem biegu, a atrakcji było sporo: zajęcia z ratownictwa, zadania wykonywane na statku hydrograficznym „Zodiak”, na „Darze Pomorza”, ORP Błyskawica oraz Muzeum Miasta Gdyni. „Absolwenci” Warsztatów Kultury Marynistycznej organizowanych niegdyś w CWM, Andrzej Bernat zwany Bebikiem (Mechanicy Shanty) oraz Marcin „Takler” Oględzki przygotowali i poprowadzili zajęcia z takielarstwa.

files/instruktorzy/otwarcie_s.zegl_pwd._Arkadiusz_Kapuscinski (2).JPG

Wieczorem odbył się kominek, w którym uczestniczyła druhna Naczelnik. W trakcie kominka wręczono dyplomy i podano wyniki dwóch konkurencji, w których uczestniczyły drużyny.. W biegu harcerskim zwyciężył patrol 15 WGDW „Pogromcy Mórz" Chorągwi Gdańskiej, natomiast w konkursie na najlepszą wizytówkę drużyny zwyciężyła ekipa 50 HDW „Drakkar" Chorągwi Śląskiej. Obydwie ekipy otrzymały nagrody CWM w postaci tygodniowego „charteru" jachtu typu Conrad 28 (Batalion).

W CWM praca wre, harcerze i wolontariusze przygotowują kolejne jachty do zwodowania, tak aby wszystkie chętne środowiska mogły z nich korzystać.

files/instruktorzy/otwarcie_s.zegl_pwd._Arkadiusz_Kapuscinski (6).JPG


W imieniu własnym jak również Komendanta CWM zapraszam do Gdyni.

pwd. Michał Sadowski
komendant imprezy
członek Kierownictwa Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK

foto: pwd. Arkadiusz Kapuściński

Kierownictwo Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich ZHP oraz Centrum Wychowania Morskiego ZHP zapraszają wszystkich chętnych harcerzy (także zielonych) oraz instruktorów do Gdyni 7 maja na uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego ZHP.

W programie m.in.: pływanie po zatoce, morskie harce wodne - bieg harcerski, wspólny kominek oraz inne atrakcje.
W tym samym czasie i miejscu odbędzie się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Harcerskiego Kręgu Morskiego, na który serdecznie zapraszamy wszystkich doświadczonych instruktorów specjalności wodnej.

Zgłoszenia: CWM ZHP, Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia, tel/fax 58 620-90-37, mail:cwm@zhp.pl, cwm@zhp.pl lub m.sadowski@kp.zhp.pl.

pwd. Michał Sadowski
członek kierownictwa
Harcerskich Drużyn Wodnych
i Żeglarskich ZHP