Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Czerwiec 2011

19 czerwca miała miejsce wyprawa nurkowa Zjawą IV na wrak Zawiszy Czarnego I, znajdujący się na dnie Zatoki Puckiej. Harcerską załogę tworzyli płetwonurkowie z Sekcji Nurkowej Siódme Dno z Bydgoszczy pod wodzą Grzegorza Stelmachowicza, komendant Hufca Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa Wojciech Murawski, Patryk Juszczak z 30 HDW z Gdyni oraz przyjaciele dr Jarosław Samsel oraz Piotr Krużewski.

Z portu wyszliśmy o godzinie 9.00 a w okolicach prawdopodobnej pozycji wraku byliśmy przed 12.00. Nasi płetwonurkowie rozpoczęli rekonesans wokół wraku, niestety warunki pod wodą nie pozwoliły na filmowanie, udało się jedynie wykonać kilka zdjęć.

Pogoda się zepsuła i nadzieje na wyciągnięcie większych fragmentów żaglowca zmalała niemalże do zera… Na szczęście po obiedzie druhowie Patryk i Wojciech powtórnie zeszli na dno i pobrali fragmenty konstrukcji kadłuba, które zostały przekazane do Centralnego Muzeum Morskiego w celu poddania ich konserwacji..

Impreza zakończyła się wielkim sukcesem, udało nam się zabezpieczyć fragmenty "Zawiszy Czarnego I", które po zabiegach konserwatorskich będą mogły być zaprezentowane szerszej grupie osób, Już teraz planujemy kolejną wyprawę na wrak, tym razem jesienią – celem, będzie znalezienie pewnego bardzo ważnego elementu żaglowca… a jakiego?! Tego zdradzić nie mogę!

Zdjęcia: tutaj

pwd. Michał Sadowski
członek kierownictwa Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK ZHP