Białostocka
Dolnośląska
Gdańska
Kielecka
Krakowska
Kujawsko-Pomorska
Lubelska
Łódzka
Mazowiecka
Opolska
Podkarpacka
Stołeczna
Śląska
Warmińsko-Mazurska
Wielkopolska
Zachodniopomorska
Ziemi Lubuskiej
Schronisko Głodówka

files/zhp.pl/tpl/img/menu_sep.png

files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

Lipiec 2011

I stało się: padły magiczne słowa, rodem z olimpiady, o otwarciu 22. Światowego Jamboree Skautowego. Tym samym, oficjalnie rozpoczął się największy zlot skautowy z prawie 40 tysiącami uczestników ze 156 krajów świata, w tym ponad 630 harcerzami z Polski.

files/instruktorzy/zlot_kgzyl (1).jpg

We czwartek, 28 lipca o godzinie 21.00 rozpoczęła się Ceremonia Otwarcia 22. Światowego Jamboree Skautowego w Szwecji. Skauci z całego świata uczestniczyli w niesamowitym widowisku pokazującym w skrócie historię Szwecji, wypełnionym śpiewem, tańcem, pokazami akrobatycznymi czy też tańcem z ogniem. Do harcerzy kilka słów skierował między innymi naczelnik skautów brytyjskich - znany z programów survivalowych Bear Grylls. Tradycyjnym elementem ceremonii otwarcia jest parada flag krajów uczestniczących w danym jamboree. Naszą flagę nieśli polscy harcerze: Patrycja Wysocka i Dawid Pastwik.

files/instruktorzy/zlot_kgzyl.jpg


Cały dzień przed otwarciem zlotu polscy harcerze spędzili na poznawaniu terenu Jamboree, wykańczaniu swoich obozowisk oraz pogłębianiu międzynarodowych znajomości. W odwiedziny na Jamboree przybyli harcerze z drużyn wodnych oraz harcerska wyprawa rowerowa z Łodzi.


files/instruktorzy/zlot_kgzyl (2).jpg

Od jutra rozpocznie się cykl zajęć programowych przygotowanych dla harcerzy. W dniu 29 lipca zacznie też w pełni funkcjonować Namiot Polski jako nasze stoisko na „skautowym expo”.

phm. Mateusz Cebula
zastępca komendanta kontyngentu ds. promocji i informacji

files/instruktorzy/JAMBO2011budujemy_oboz.JPG

Od wczesnych godzin porannych 27 lipca harcerki i harcerze zaczęli budowę swoich obozowisk (każda 40-osobowa grupa ma wyznaczone odrębne miejsca noclegowe na terenie zlotu) urządzając zaplecze kuchenne, rozstawiając namioty sypialne czy też wykonując bramy obozowe.

Równocześnie kadra kontyngentu pracowała nad przygotowaniem Namiotu Polskiego – naszego miejsca wystawienniczego na czas imprezy, gdzie harcerze będą promować Polskę i to, co ma najlepsze: od pięknych regionów (w tym szczególnie Mazury jako kandydata na jeden z nowych 7 cudów świata), przez słynnych Polaków aż po polską muzykę.

files/instruktorzy/JAMBO2011pierwsze_zajecia.JPGNamiot narodowy nie będzie jedynym środkiem promocji naszego kraju podczas skautowej olimpiady. Sami harcerze podczas codziennych zajęć będą mogli reklamować swoją ojczyznę dzięki otrzymanej wyprawce, między innymi koszulkom, plakietkom i chustom. Przy okazji chwalenia się Polską członkowie kontyngentu będą realizować projekt „Polish scouting: Be the change!” wykonywany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, skoncentrowany wokół Milenijnych Celów Rozwoju.

Już 28 lipca odbędzie się oficjalne rozpoczęcie zlotu – Ceremonia Otwarcia, w której udział wezmą uczestnicy blisko 40-tysięcznego zlotu z około 150 krajów świata. Polacy w samo południe spotkają się na uroczystym apelu inauguracyjnym. Natomiast od 29 lipca rozpocznie się zaplanowany rytm codziennych zajęć programowych na zlocie, gdzie poruszane będą różnorodne tematy z zakresu edukacji międzykulturowej, globalnego rozwoju i wielu innych dziedzin.

phm. Mateusz Cebula
zastępca komendanta kontyngentu ds. promocji i informacji

files/instruktorzy/JAMBO201mlodzi_korespondenci.JPG


Profilaktyczne akcje harcerzy z Sokołowa Podlaskiego i młodzieży Gostynina zostały zaprezentowane przedstawicielom Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), przedstawicielom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz specjalistom w zakresie prewencji kryminalnej Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji. W spotkaniu uczestniczył I zastępca nazowieckiego komendanta wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski.

Prezentacja najciekawszych przedsięwzięć profilaktycznych odbyła się podczas specjalnego szkolenia dla służb prewencji kryminalnej.

Gostynin osiągnął sukces tworząc młodzieżowe patrole obywatelskie. Projekt ten jest współfinansowany z funduszy UE. Oprócz ciekawych inicjatyw, w których uczestniczy młodzież, dysponuje ona również strojami przedwojennej Policji Państwowej. W tych strojach młodzież prezentuje się na ważnych uroczystościach państwowych.

Sokołów Podlaski od kilku lat staje się liderem działań profilaktycznych na Mazowszu. Jedną z bardzo cennych inicjatyw jest zainaugurowany w 2009 roku projekt "Profilaktyka a Harcerstwo". W projekcie tym harcerze wspólnie z policją  oraz samorządami przygotowują wiele inicjatyw. Najciekawsza jest Profilaktyczna Gra Miejska. Prezentacji gry dokonała koordynator krajowy programu "Profilaktyka a Harcerstwo" phm. Anna Hilaruk.

Harcerkom za zaangażowanie w działanie na rzecz profilaktyki osobiście podziękował podinsp. Rafał Batkowski.

hm.Sławomir Tomaszewski
szczepowy VII Osiedlowego Szczepu Harcerskiego im. PSZ na Zachodzie, Hufiec Sokołów

pwd.Marta Lipska
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP


W poniedziałek 27 czerwca "Zawisza Czarny" wyruszył ze Świnoujścia na Bornholm. Na pokładzie byli polscy harcerze ze Szczecina, Świnoujścia i Pisza oraz czwórka skautów węgierskich. Na Bornholmie do załogi dołączyli skauci duńscy. Pogoda dopisała i już w południe następnego dnia załoga w komplecie przystąpiła do realizacji zaplanowanego programu.

W środę trzeba było być w Szczecinie na próbach przed uroczystością przejęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Dołączyła do nas Zjawa IV z załogą z Bydgoszczy i Pisza, obie jednostki stanęły burta w burtę a załogi przemieszały. Tradycyjna parada żaglowców rozpoczęła się o godzinie 18.00 w czwartek, na pokładzie "Zawiszy" obecna była naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, która została z nami do rana.

Po przycumowaniu cztery 3-osobowe ekipy zeszły na ląd niosąc flagi Polski, Danii, Węgier i Unii Europejskiej. Zostały one umieszczone przed sceną główną imprezy, gdzie Mira Urbaniak przedstawiła zgromadzonej publiczności skróconą historię żaglowca.

Następnego dnia grupa harcerzy wyjechała na zawody sportowe do Harcerskiego Ośrodka Morskiego nad j. Dąbie w Szczecinie, druga ekipa wpłynęła tam jachtem Zjawa IV. Pierwszy raz w historii ośrodka cumowała w nim tak duża jednostka.

Punktem programu, na który wszyscy czekaliśmy, było wspólne ognisko przygotowane przez szczecińskich harcerzy. Przy ognisku śpiewał KWŻ ośrodka zwany Kijusiem (Włodzimierz Kijowski).

Kolejnego deszczowego dnia harcerze, którzy wzięli udział w biegu w Stanicy Bukowina, wrócili całkowicie przemoknięci a "Zawisza" stał w porcie zamiast pływać z turystami. W mesie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta Szczecina i przedstawiciela Mennicy Polskiej. Tam odbyła się u nas inauguracja monety hanzeatyckiej z miastem Szczecin w tle.

Ostatniego już dnia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na pokładzie żaglowca "Kruzensztern" z udziałem załóg "Chopina", "Zawiszy", "Zjawy", "ORP Bielik", "ORP Kościuszko" i innych stojących w porcie jachtów.
Komendzie Chorągwi Zachodniopomorskiej należą się podziękowania za bardzo dobre przygotowanie programu dla naszej załogi.

Zdjęcia na stronie www.wodniacy.zhp.pl

pwd. Michał Sadowski
członek Kierownictwa
Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK ZHP